13 Mayıs 2024 Pazartesi - 12:01
Öneriler:
Anasayfa / Ne demek? / Akak ne demek?

Akak ne demek?

Kelimelerin manaları incelenirken en çok başvurulan kaynak, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) açıklamalarıdır. Türkçenin çeşitlendirilmesi adına yapılan çabalar, sözcüklerin kökenlerinden anlamlarına kadar tüm detaylarının aydınlatılmasını sağlar. Bu konuya ilgi duyan veya kelimelerin manalarını merak edenler de TDK’nın bakış açısıyla araştırmalarını sürdürürler. İncelenen kelimeler arasında öne çıkan “Akak” kelimesi de birçok kişi tarafından detaylıca ele alınır. Ara sıra dikkat çekerek araştırılan “Akak” kelimesinin anlamı nedir?

Akak TDK Anlamı

akak, -ğı

1. isim, coğrafya ► yatak:
      “Büğetin oraya varınca dere yatağının alt tarafından, kurumuş akaktan sürüyü öteki tarafa geçirdik.” – Deniz Karakurt

2. isim Eğimi, inişi fazla olan yer.

Akak kelimesine dair bilgi arayanlar, Türk Dil Kurumu’nun (TDK) açıklamalarına başvurabilirler. Sözcüklerin anlamlarını araştırırken TDK’nın tercih edilmesinin arkasındaki sebep, uzun yıllara dayanan titiz incelemeler ve araştırmalar sonucunda kelimelerin anlamlarının TDK tarafından belirlenmiş olmasıdır. Dolayısıyla, Akak kelimesinin ne anlama geldiği sorusu da TDK’nın açıklamaları ışığında ele alınabilir.

Akak kelimesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için TDK’nın kılavuzluğunda ilerlemek faydalı olabilir.

İlginizi çekebilir

Asık ne demek?

asık 1. sıfat Kızgınlık, öfke ve hoşnutsuzluk ifade eden (yüz):      “O zaman işin rengi değişir, asık yüzünün morluğu …